חדשות

חיזוק למחקרים קודמים: חשיפה בגיל הרך לבוטנים מונעת אלרגיה

תוצאות מחקר חדש: צריכת בוטנים החל מינקות ועד גיל חמש מנעה התפתחות אלרגיה לבוטנים וסיפקה סבילות מתמשכת עד גיל ההתבגרות | האפקט המגן נמשך גם כשאכילת מוצרי בוטנים לא היתה עקבית

פעוטה אוכלת חטיף בוטנים. צילום: שאטרסטוק

חשיפה לבוטנים בגיל מוקדם מפחיתה את הסיכון לאלרגיה לבוטנים ב-71%, לפחות עד גיל 12. כך עולה ממחקר שהראה כי צריכה של בוטנים מינקות ועד גיל חמש שנים מנעה התפתחות של אלרגיה לבוטנים. המחקר פורסם השבוע בכתב העת New England Journal of Medicine Evidence.

המחקר, שעקב אחרי נתונים של 508 משתתפים עד גיל 12, אישר ממצאים שעלו במחקרים קודמים, אך עקב אחרי הילדים במשך זמן רב יותר מרוב המחקרים הקודמים. הארכה של הניסוי הוכיחה כי האפקט נמשך גם לאחר שנה של הימנעות מבוטנים.

החוקרים מקינגס קולג' בלונדון, אוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו ושירות האלרגיה לילדים ב-NHS הבריטי, בדקו בעבר אלרגיות לבוטנים בילדים עד גיל חמש שנים, שוב בגיל שש, ובמחקר האחרון המשיכו לעקוב אחרי המשתתפים במשך שש שנים נוספות.

החוקרים מצאו כי אלרגיה לבוטנים נותרה נפוצה יותר באופן מובהק במשתתפים בקבוצת ההימנעות מבוטנים (38 מתוך 246 ילדים - 15.4%). בקבוצה שצרכה בוטנים רק 11 מתוך 251 משתתפים (4.4%) סבלו מאלרגיה.

המשתתפים בשתי הקבוצות דיווחו על הימנעות מבוטנים לפרקי זמן ממושכים בין 72 ל-144 חודשים, מה שמוכיח כי האפקט המגן של צריכת בוטנים בגיל צעיר נמשך גם ללא צורך באכילת מוצרי בוטנים באופן עקבי לאורך הילדות והבגרות המוקדמת.

החוקרים מציינים כי המספרים גבוהים מהצפוי באוכלוסיה הכללית כיוון שהמחקר בדק ילדים שכבר היו בסיכון גבוה יותר ללקות באלרגיה לבוטנים, כמו למשל ילדים עם אלרגיות לביצים או אקזמה. במסקנות כתבו כי צריכת בוטנים, החל מינקות ועד גיל חמש שנים, סיפקה סבילות מתמשכת לבוטנים עד גיל ההתבגרות, ללא קשר לצריכת בוטנים לאחר מכן, מה שמוכיח שניתן להשיג מניעה ועמידות ארוכת טווח באלרגיה למזון.

נושאים קשורים:  אלרגיה לבוטנים,  חדשות,  מחקרים
תגובות
אנונימי/ת
14.06.2024, 14:47

אין אין אין כמו במבה

אנונימי/ת
15.06.2024, 15:39

הוצאת לי את המלים מהפה