מחקרים

פנוטיפים של נזלת אלרגית עם פרופילי טרנסקריפטום ברורים בילדים

מטרת החוקרים הייתה לבחון פנוטיפים של נזלת אלרגית (allergic rhinitis AR), לחקור את המהלך הטבעי שלהם ואת המאפיינים הקליניים שלהם

פנוטיפים של AR בילדות אינם ברורים. לאחרונה, פורסמו בכתב העת The Journal Of Allergy And Clinical Immunology, ממצאיו של מחקר בו חוקרים ביקשו להעריך פנוטיפים של AR, לבחון את המהלך הטבעי שלהם ואת המאפיינים הקליניים שלהם.

החוקרים ביצעו אנליזה של מסלולים סמויים ששימשו עבור אפיון פנוטיפ של AR ב-1,050 ילדים מגיל לידה ועד גיל 12 שנים באמצעות מחקר עוקבה. בוצעו אנליזות טרנסקיפטום של הדם כדי להגדיר את המנגנונים הבסיסיים של כל פנוטיפ.

תוצאות המחקר הדגימו כי ישנם חמישה פנוטיפים של AR שזוהו: הופעה מוקדמת (88 חולים, 8.4%), חולפת ביניים (110 חולים, 10.5%), הופעה מאוחרת (209 חולים, 19.9%), הופעה מאוחרת מאוד (187 חולים, 17.8%) , ולעולם לא/לא תדיר (456 חולים, 43.4%). ילדים עם AR מוקדם היו קשורים לחומרת AR גבוהה יותר, רגישות למזונות בגיל שנה, משאפים בגיל 3 שנים ותסמיני אסתמה, אך לא עם תגובתיות יתר של הסימפונות (bronchial hyperresponsiveness BHR). פנוטיפ AR מאוחר בילדים נמצא כקשור לרגישות למזונות שונים בגיל שנה אך לא מגיל 3 שנים, למשאפים מגיל 7 שנים ולאסטמה עם BHR. פנוטיפ AR מאוחר מאוד בילדים נמצא כקשור לרגישות למזונות לאורך גיל הגן, למשאפים בגילאי 7 ו-9 שנים ולאסתמה עם BHR. אנליזה של הטרנסקריפטום הראתה שפנוטיפ AR מוקדם היה קשור לתגובת הגנה הקשורה לזיהום נגיפי/חיידקי, בעוד שפנוטיפ AR מאוחר היה קשור לתגובה חיסונית הקשורה לתאי T.

החוקרים הסיקו כי פנוטיפ מוקדם של AR היה קשור לרגישות למזונות, משאפים בגיל צעיר ותסמיני אסתמה, אך לא עם BHR, בעוד שפנוטיפים של AR מאוחר ומאוחר מאוד היו קשורים באופן חיובי לרגישות למשאפים ולאסתמה עם BHR. אנליזות של הטרנסקריפטום הצביעו על כך שלפנוטיפים של AR מאוחר ומוקדם היו מנגנוני בסיס ברורים הקשורים גם ל-AR.

מקור:

Shin, Y. H., Kim, J.-H., Lee, S., Lee, S.-Y., Park, Y. M., Choi, E. J., Paek, E. Y., Song, K.-B., Park, M. J., Jung, S., Yoon, J., Suh, D. I., Kim, K. W., Ahn, K., & Hong, S.-J. (2024, May). Allergic rhinitis phenotypes with distinct transcriptome profiles in children: A birth cohort. Journal of Allergy and Clinical Immunology. Elsevier.

נושאים קשורים:  מחקרים,  נזלת אלרגית,  פנוטיפ,  אסתמה,  טרנסקריפטום
תגובות