מחקרים

דרמטיטיס של הידיים והרגליים במטופלים שהגיעו למבחני מטלית

ישנם הבדלים בין מטופלים עם דלקת עור של הידיים ודלקת עור של הרגליים

11.12.2022, 17:21

דלקת עור הממוקמת בידיים, ברגליים או בשניהם היא בעלת אטיולוגיות רבות בהן דלקת עור אטופית, דלקת עור ממגע עקב גירוי או כזו על רקע אלרגיה. למרבה הצער, מעט מאוד ידוע על ההבדלים הקליניים בין מטופלים עם דלקת עור בידיים, ברגליים או בשניהם. לכן, מטרץ המחקר שממצאיו תוארו בכתב העת Journal of the American Academy of Dermatology הייתה לאפיין את ההבדלים הדמוגרפיים, האטיולוגיים וההבדלים בתוצאות מבחני מטלית של מטופלים שהתייצגו עם דלקת עור בידיים, ברגליים או בשני האזורים ואשר הופנו למבחני מטלית.

המחקר היה ניתוח רטרוספקטיבי שכלל מטופלים אשר עברו מבחני מטלית על ידי ה-North American Contact Dermatitis Group בין השנים 2001 ו-2018.

תוצאות המחקר הראו כי מתוך 43,677 המטופלים אשר עברו מבחני מטלית, 22.8% סבלו מדלקת עור של הידיים, 2.9% סבלו מדלקת עור של הרגליים ו-3.7% סבלו מדלקת עור בידיים וברגליים. עוד נמצא כי תגובות אלרגיות ורלוונטיות ללפחות אלרגן אחד אותו סקרו ה-North American Contact Dermatitis Group נרשמו בפרופורציות דומות בכל 3 קבוצות המחקר. עם זאת, מצאו החוקרים כי בקבוצת המטופלים עם דלקת עור של הידיים (18.0%) הייתה פרופורציה גבוהה יותר של תגובות רלוונטיות מבחינה תעסוקתית בהשוואה לדלקת עור בידיים וברגליים (8.9%) ודלקת עור ברגליים (4.0%). מעבר לכך, זיהו החוקרים כי ניקל ותערובת ריח I היו בין חמשת האלרגנים הרלוונטיים עבור דלקת עור של הידיים, הרגליים ודלקת עור של הידיים והרגליים. אלרגנים נפוצים נוספים, כמו גם מקורות לאלרגנים היו שונים בין קבוצות המחקר.

Staquis
Pfizer
RX
Not covered by the Health basket
Staquis

OINT.: 2.5, 30, 60, 100 g. Should be applied twice dly. to affected areas. The drug is for topical use only and not for ophthalm., oral, or intravag. use. Topical tmt. of mild- moder. atopic dermatit. in pts. 2 yrs. of age and older. C/I: Hypersens.

ממצאי מחקר זה מעט מוגבלים כיוון שלא קיים מידע אודות המורפולוגיה והפיזור של דלקת העור בכל הקבוצות. עם זאת, מממצאי המחקר עולה כי קיימים מספר הבדלים בין מטופלים עם דלקת עור של הידיים, דלקת עור של הרגליים ודלקת עור של הידיים והרגליים מבחינת מאפייני המטופלים, האטיולוגיות לדלקת העור והאלרגנים הרלוונטיים מבחינה קלינית.

נושאים קשורים:  מחקרים,  דרמטיטיס,  דלקת עור ממגע,  דלקת עור אטופית,  גרד
תגובות