דלקת האוזן התיכונה

דלקת של האוזן התיכונה בילדים: אילו פנוטיפים קשורים ביותר לאלרגיה?

חוקרים סבורים כי ישנו קשר בין אלרגיה לדלקת עם תפליט באוזן התיכונה

ידוע כי נזלת אלרגית הינה מחלה שכיחה בילדים לה השפעה משמעותית על איכות החיים ועל משאבי מערכת הבריאות. בעבר הוצעו השערות רבות בניסיון להסביר את הקשר בין אלרגיה לדלקת של האוזן התיכונה ועד כה לא זיהו מנגנון חד משמעי. אחת מהנקודות הקריטית היא העובדה שחוקרים רבים לא מצליחים להבחין בין פנוטיפים שונים של דלקת באוזן התיכונה. בסקירה זו, החוקרים אוספים עדויות מהספרות, המבוססות על ניסיון מעבדתי וקליני, על מנת לנסות לקשר בין אלרגיה לפנוטיפים שונים של דלקת באוזן התיכונה בילדים.

החוקרים ביצעו סקירה שיטתית, בהתאם לסעיפי הדיווח המועדפים לפי שיטת PRISMAי(Systematic Review and Meta‐Analysis). החיפוש שלהם הניב 3,010 מאמרים שנסקרו בסופו של דבר. הסקירה חשפה 20 עבודות, כאשר הטקסט המלא שלהן נכלל בניתוח האיכותי. זאת ועוד, החוקרים הקדישו תשומת לב מיוחדת להבחנה בין הפנוטיפים השונים של דלקת באוזן התיכונה.

החוקרים מצאו על סמך עדויות קליניות ואנליזה של ביו מרקרים, כי אלרגיה עשויה להיות קשורה לפנוטיפים מסוימים של דלקת באוזן התיכונה, במיוחד לדלקת עם תפליט והחמרות אקוטיות בילדים עם דלקת המלווה בתפליט. עם זאת, החוקרים לא הצליחו לבצע את האנליזה המנסה לקשר בין אלרגיה לדלקת חריפה וכרונית באוזן התיכונה, בשל דלות הנתונים וההבדלים הגדולים בין העבודות.

החוקרים הגיעו למסקנה כי יש לשקול אבחנה של אלרגיה בילדים עם דלקת באוזן התיכונה המלווה בתפליט. כמו כן, הם סבורים כי דלקת באוזן התיכונה עם תפליט צריכה להישלל בילדים עם נזלת אלרגית בינונית עד קשה. במקרים אלו, על הרופאים להתאים טיפול מהיר והולם לאלרגיה על מנת לשפר את התוצאים. עם זאת, מחקרים נוספים דרושים על מנת להוסיף ראיות התומכות ביעילות של טיפול נגד אלרגיה, בכל הנוגע להחלמה ולתוצאים של דלקת באוזן התיכונה המלווה בתפליט.

מקור: 

De Corso, E. et al. Pediatric Allergy and Immunology 2020; https://doi.org/10.1111/pai.13431

נושאים קשורים:  דלקת האוזן התיכונה,  נזלת אלרגית,  אלרגיה בילדים,  מחקרים
תגובות