רפואת כאב

ההשפעה של "אלרגיות" מדווחות ל-NSAID על התמכרות לאופיואידים

מחקר זה בדק ומצא שתופעות לוואי הנוצרות משימוש ב-NSAIDs עלולות להעלות את הסיכון להתמכרות לאופיואידים

משככי כאבים (צילום: אילוסטרציה)

חשוב לזהות מטופלים אשר מצויים בסיכון הגבוה ביותר להתמכרות לאופיואידים (OUD) ולטפל באתגרים על ידי הפחתת השימוש. אלרגיות מדווחות לנוגדי דלקת שאינם סטרואידים (NSAID) עשויות להסוות נטייה לשימוש במשככי כאבים חזקים ובפוטנציאל גדול יותר ל-OUD.

מחקר זה בדק את ההשפעה הקלינית של אלרגיה מדווחת ל-NSAID על OUD במטופלים עם כאבי גב כרוניים. לשם כך התבצע מחקר רטרוספקטיבי של מבוגרים המטופלים במערכת בריאות שלישונית החל מה-1.1.2013 ועד ל-31.12.2018. כאבי גב ו-OUD זוהו באמצעות אלגוריתמים לניהול נתונים. במחקר השתמשו בהתאמת ציון הנטייה ורגרסיה לוגיסטית כדי להעריך את ההשפעה של תופעות לוואי שליליות (ADRs) של NSAID על הסיכון ל-OUD, תוך התאמה למידע קליני רלוונטי אחר.

מבין 47,114 מטופלים עם כאבי גב כרוניים, 3,620 (7.7%) סבלו מתופעות לוואי שליליות כתוצאה משימוש ב-NSAID. בניתוח של ציון נטייה תואם, מטופלים עם תופעות לוואי כתוצאה משימוש ב-NSAID היו בעלי סיכויים גבוהים יותר (יחס הסיכויים 1.34, רווח בר-סמך 95%, 1.07-1.67) לפתח OUD בהשוואה לאלה ללא NSAID. גורמי סיכון נוספים ל-OUD כללו גיל צעיר יותר, מין גברי, ביטוח רפואי, ביטוח מדיקייר (Medicare), מספר גבוה יותר של ביקורים באשפוז ובאשפוז חוץ בשנה הקודמת, וחרדה ודיכאון נלווים. מטופלים עם תופעות לוואי כתוצאה משימוש ב-NSAID היו בסיכויים גבוהים יותר לקבלת מרשם מתועד של אופיואידים במהלך תקופת המחקר (יחס הסיכויים 1.22, רווח בר-סמך 95%, 1.11-1.34).

מבוגרים עם כאבי גב כרוניים אשר דיווחו על תופעות לוואי כתוצאה משימוש ב-NSAID נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח OUD ולקבל משככי כאבים אופיואידים. הערכת אלרגיה הינה קריטית בכדי לבטל את תיוגם של מטופלים עם אלרגיות מדווחות ל-NSAID וכאב כרוני.

מקור:

Li L. Et al. (2020) Journal of Allergy and Clinical Immunology: published online

נושאים קשורים:  רפואת כאב,  אופיאואידים,  NSAID,  מחקרים
תגובות