אלרגיה למזון

מה השכיחות של אלרגיה לאגוזים במקביל לאלרגיה לשומשום?

החוקרים מצאו שיעורים גבוהים יותר מאלה שפורסמו עד כה של ילדים הסובלים מאלרגיה לאגוזים שונים במקביל לאלרגיה לשומשום

אגוזים. מקור לויטמין E

אלרגיה לבוטנים, אגוזים ושומשום אחראיות למרבית התגובות האלרגיות מסכנות החיים הנגרמות בעקבות מזון. שיעור הקיום של אלרגיות אלה בו זמנית נקבע בעיקר על סמך מחקרים רטרוספקטיביים שכללו בדיקה של מספר מוגבל של אגוזים או שלא התבססו על מבחני תגר פומיים למזון.

מחקר ה-Pronuts הוא מחקר אירופאי רב מרכזי (לונדון, ג'נבה וולנסיה) שבדק את שיעור הימצאות אלרגיות לבוטנים, אגוזים ו/או שומשום במקביל באמצעות מבחן תגר. במחקר השתתפו ילדים בגילאי 0-16 שנים עם אלרגיה מוכחת אחת לפחות לאגוזים או לזרעי שומשום והם עברו מבחני תגר לכל סוגי האגוזים ולשומשום.

החוקרים מצאו כי שיעור ההמצאות של אלרגיה לבוטנים, אגוזים וזרעי שומשום בו זמנית היה 60.7% (n=74/122; רווח בר סמך 95%: 51.4-69.4%). כמו כן, נמצא כי אלרגיה לבוטנים נפוצה יותר בלונדון, אלרגיות לקשיו ופיסטוק נפוצות יותר בג'נבה ואלרגיות לאגוזי מלך ופקאן נפוצות יותר בוולנסיה. כמו כן, נמצאו קורלציות חזקות במקבצים של קשיו-פיסטוק, אגוז מלך-פקאן ואגוז מלך-פקאן-אגוז לוז-מקדמיה. עוד נמצא כי קיים קשר בין גיל (מעל 36 חודשים) ומרכז רפואי (וולנסיה> ג'נבה> לונדון) לסיכוי מוגבר לאלרגיה למספר סוגי אגוזים. ע"י שימוש בפרוטוקול האבחנתי להדגמת סבילות לאגוזים אחרים, המשתתפים יכלו לבחון חציון של 9 אגוזים.

החוקרים מצאו שיעור גבוה יותר של הימצאות במקביל של אלרגיה לאגוזים ושומשום ממה שדווח קודם לכן. החוקרים סברו כי ביצוע מבחני תגר רצופים דורשים מאמץ רב ויכולים להוביל לתגובות אלרגיות קשות, עם זאת, הם הצליחו להפחית את המגבלות התזונתיות. החוקרים הסיקו גם כי גיל הוא גורם מנבא מובהק לאלרגיה למספר אגוזים, וכי ההתפרצות המשנית של אלרגיה לאגוזים מופיעה בקרב ילדים בוגרים יותר.

מקור: 

Brough, H.A. et al. (2020) The Journal of Allergy and Clinical Immunology 145,4.

נושאים קשורים:  אלרגיה למזון,  אלרגיה לבוטנים,  אלרגיה לשומשום,  אלרגיה לאגוזים,  מבחן תגר,  מחקרים
תגובות