אסתמה

גילויים חדשים בנוגע לפתופיזיולוגיה של התקפי אסתמה הנגרמים על ידי מחולל נגיפי

החוקרים מצא כי הציטוקין IL-33 מעודד התקפי אסתמה הנגרמים על ידי שפעת באמצעות דיכוי התגובה החיסונית האנטי נגיפית המולדת והנרכשת

בדיקה אימונולוגית, נגיפים (צילום: אילוסטרציה)

נגיף השפעת מוביל להתקפי אסתמה קשים אשר לא קיימים עבורם טיפולים מספקים. ידוע כי רמות הציטוקין IL-33 תואמות את חומרת ההתקף אך תפקידו המדויק באימונו-פתוגנזה של ההתקפים אינו ברור.

החוקרים שיערו כי הציטוקין נחוץ עבור קיומם של התקפי האסתמה. החוקרים התערבו במסלול העברת האותות של הציטוקין ובחנו את תפקידו, בסינרגיזם עם TSLPי(thymic stromal lymphopoietin) על דלקת בדרכי האוויר, פעילות אנטי-ויראלית ותפקוד ריאתי. בנוסף, החוקרים ביקשו לגלות את המקור העיקרי של IL-33 בדרכי האוויר ואת המנגנונים תלויי IL-33 המעודדים התקפי אסתמה.

במחקר השתתפו מטופלים עם אסתמה קלה אשר הודבקו ברינו-וירוס. במקביל, עכברים נחשפו באופן כרוני לתמצית קרדית אבק הבית ולאחר מכן הודבקו בשפעת על מנת לבצע סימולציה של התקפים בבני אדם. ההתערבות שבוצעה במשתתפים הייתה מתן חומר כנגד הקולטן ל-IL-33 י(ST2), כנגד TSLP או שניהם.

החוקרים זיהו כי תאי ציליה ברונכיאליים ותאים אלוואולריים מסוג 2 הינם המקור הראשי של IL-33 במהלך התקפים הנגרמים על ידי נגיפים בבני אדם ובעכברים, בהתאמה. על ידי חסימת ST2, החוקרים הדגימו כי IL-33 אך לא TSLP נחוץ לקיומם של התקפים. IL-33 הגביר את תגובתיות היתר של דרכי האוויר ואת הדלקת בדרכי האוויר על ידי דיכוי התגובה האנטי-ויראלית המולדת והנרכשת ועל ידי שפעול תאים אפיתליאליים ודנדריטיים. בנוסף, IL-33 הגביר NETosis לומינלי והאט פעילות אנטי-ויראלית ציטוליטית אך לא השפיע על תגובה של תאי Th2.

החוקרים מסכמים כי התערבויות התוקפות את ציר ה-IL-33/ST2 יכולות לשמש כטיפול קצר טווח יעיל עבור התקפי אסתמה הנגרמים על ידי נגיפים.

מקור: 

Ravanetti, L. et al. (2019) Allergy and Clinical Immunology. 143(4), 1355

נושאים קשורים:  אסתמה,  שפעת,  תגובה חיסונית,  תגובתיות יתר של דרכי האוויר,  תאי אפיתל,  תאים דנדריטיים,  מחקרים
תגובות