חדשות

הכנסת אישרה: מזרק אפיפן לטיפול חירום באלרגיה חובה בכל מוסדות החינוך

משרד הבריאות יוודא שתכשיר אפיפן מוצב במוסד החינוך ובלעדיו לא יינתן רשיון לפתיחתו. ח"כ יהודה גליק, יוזם החוק: "יש להחיל החוק גם על מסעדות ובתי מלון"

מזרק אפינפרין. הצלת חיים. צילום: אילוסטציה

מליאת הכנסת אישרה אתמול (ב') בקריאה שלישית את הצעת החוק של ח"כ יהודה גליק, המחייבת את כל מוסדות החינוך להחזיק ברשותם את מזרק האפיפן המציל חיים בעת התקף אלרגיה. מעונות יום, צהרונים, גנים ובתי ספר יוכלו לרכוש את המזרק גם ללא מרשם רופא ולהחליפו, לאחר חתימה על הצהרה שהמזרק נרכש, כדי להציבו במקום ציבורי בתחום המוסד החינוכי. כמו כן יוכלו המוסדות לרכוש מזרק ללא מרשם לפני שתוקפו פג.

לקריאה נוספת:

החוק החדש שאושר בשבוע שעבר בוועדת  העבודה, הרווחה והבריאות של הכנסת, קובע גם כי משרד הבריאות יוודא שתכשיר אפיפן מוצב במוסד החינוך ובלעדיו לא יינתן רשיון לפתיחת אותו מוסד.

עוד קובע החוק כי שרי הבריאות, החינוך והעבודה והרווחה יקבעו תקנות בנוגע למינון התכשיר שיש להחזיק בו בכל מוסד חינוכי, מיקומו, השילוט הנדרש להצבה, תנאי האחזקה וסדר הפעולות בעת חשד למקרה של אלרגיה מסכנת חיים במוסד החינוך.

עם אישור החוק שהציע, אמר ח"כ גליק: "יש צורך להחיל את החוק הזה גם על מסעדות ובתי מלון. כבר היו בהם כמה מקרי מוות כתוצאה מתגובה אלרגית למזון. אני מקווה שאישור החוק בהקשר לבתי הספר ומוסדות החינוך הוא הצעד הראשון בדרך לשם".

מזרק האפיפן מכיל את המעביר העצבי אפינפרין (אדרנלין). הזרקתו לירך, בעת תגובה אלרגית למזון (התסמינים: קשיי נשימה, הרחבת כלי דם, ירידה בלחץ הדם, איבוד ההכרה עד כדי סכנת חיים), גורמת להרפיית שרירי הנשימה וכיווץ כלי הדם ומאפשרת מרווח זמן עד לקבלת טיפול בבית החולים.

על פי הערכות שונות, כ-50% מתושבי ישראל אלרגיים לפריטי מזון שונים וברמות שונות. מתוכם, כ-8% מאוכלוסיית הילדים וכ-2% מאוכלוסיית המבוגרים. בממוצע מתרחשים בישראל שני מקרי מוות בשנה עקב תגובה אלרגיה למזון בנוסף לסיבוכים בדרגות חומרה שונות.

נושאים קשורים:  מזרק אפיפן,  אלרגיה למזון,  חוק אפיפן,  מוסדות החינוך,  חדשות,  תכשיר אפיפן,  התקף אלרגיה
תגובות
אנונימי/ת
22.07.2018, 19:16

50% מאוכלוסיה אלרגיים למזון? אולי חושבים שהם אלרגיים! תחלק ב20-30